При настъпване на застрахователно събитие, покрито от Общите условия по застраховка “Каско”, довело до частично или пълно увреждане на застрахованото МПС, моля, следвайте следните указания:
При ПТП – без да напускате мястото на събитието, уведомете КАТ и мобилната група на Застрахователя (ако има такава) и при пристигането им изискайте издаване на протокол за ПТП, който удостоверява настъпилото събитие. Ако няма пострадали лица, автомобилите участващи в ПТП-то не са повече от два, причинените щети не възпрепятстват движението им и има пълно съгнасие относно обстоятелствата и вината за настъпилото произшествие, законът позволява използването на Двустранен Констативен Протокол. Протоколът се попълва с точните данни на участниците в произшествието, регистрира се входящ номер на телефон за спешни нужди 112 и се предоставя на Застрахователя заедно с автомобила за оглед при завеждане на щета в ликвидационен център.
В случай, че Вие сте единствения участник в настъпилото ПТП или другият участник е неизвестен (например друг автомобил Ви удря и бяга от мястото на събитието), желателно е да повикате КАТ и да изискате издаването на протокол за ПТП удостоверяващ случилото се. Ако не знаете как да постъпите, свържете се с нас за помощ и съдействие.
При кражба или грабеж – не по-късно от 24 часа от момента на узнаването за настъпилото събитие е необходимо да уведомите най-близкото РПУ на МВР и Застрахователя. Събитието може да се регистрира и по телефона, но е необходимо да заведете щета в ликвидационен център като представите: валидна полица “Каско”, малък и голям талон за регистрация на МПС, талон за ГТП, всички декларирани ключове, служебна бележка от РУ на МВР и заявление, в което описвате обстоятелствата. Важно е обстоятелствата описани в заявлението да отговарят на тези, които са вписани в служебната бележка или протокола издаден от МВР. Липсващи ключове и/или регистрационен талон на автомобила са сериозна предпоставка за отказ от страна на Застрахователя.
С издаването на служебната бележка се инициира процедура по издирването на обявеното за откраднато МПС, която обичайно трае няколко месеца. Ако откратнотото МПС не се намери, прокурор от Районната Прокуратура издава постановление, с което процедурата по издирването (осъдебното производство) се прекратява. Тогава постановлението се представя на Застрахователя, а той има срок от 15 дни да изплати обезщетение по застрахователния договор, което се изчислява на базата на застрахователната сума вписана в полицата, намалена с процент на увехтяване за периода от началото на застраховката до момента на събитието.
При щета без документ (на паркинг) или злоумишлени действия – завежда се щета в ликвидационен център на Застрахователя, в сроковете посочени в общите условия на застраховката “Каско”, като застрахованото МПС се представя за оглед и опис на нанесените щети. В никакъв случай не отремонтирайте автомобила за собствена сметка преди извършването на огледа и предявяване на претенция по застрахователния договор. В случай, че при едно събитие установените щети на автомобила в паркирано състояние са значителни и видно причинени от неизвестно МПС или лице и когато те засягат по-голям брой детайли (обикновено повече от 3), е необходимо да уведомите съответното РПУ по местонахождение на автомобила към момента на събитието и да изискате издаването на удостоверение за злоумишлени действия, което се представя при завеждането на щетата в ликвидационен център.
Всеки застраховател е определил в общите си условия по застраховка “Каско” граници на щетите, които могат да бъдат заведени в ликвидационен център без предоставянето на документ за удостоверяване на събитието. Тези граници най-често се отнасят до броя на събитията и/или до техния размер спрямо застрахователната сума вписана в полицата. Всяко преминаване на тези граници при предявяване на претенция по сключена полица неизбежно ще доведе до отказ на изплащане на обезщетение. Ако не знаете как да постъпите, свържете се с нас за помощ и съдействие.
При друг вид събитие, различно от изброените – уведомява се съответния държавен компетентен орган и се изисква неговата намеса за удостоверяване на събитието чрез издаване на протокол, служебна бележка или друг документ. Такива органи могат да бъдат: РПУ на МВР при злоумишлени действия и престъпни деяния, пожарна служба при пожар, хидрометеорологична служба (ХМС) при градушка и други според настъпилото застрахователно събитие. Всеки издаден документ се съхранява грижливо и се предоставя при завеждане на щетата в ликвидационен център на Застрахователя.
Необходими документи за завеждане на щета в ликвидационен център при настъпило застрахователно събитие:
- Попълнено уведомление с данните на полицата, застрахованото МПС и кратко описание на обстоятелствата около настъпилото събитие;
- Валидна полица “Каско”;
- Свидетелство за регистрация на МПС;
- Шофьорска книжка;
- Лична карта;
- Талон за технически преглед (ГТП) – щети настъпили по време на движение се изплащат само на техническо изправни МПС-та.
- Двустранен Констативен Протокол или друг документ (протокол или служебна бележка), издаден от компетентен държавен орган, удостоверяващ събитието;
Важно: Не е без значение как ще заведете щета! Съветваме Ви при предявяване на претенция за възстановяване на щети от настъпило застрахователно събитие, моля, винаги имайте предвид изключените рискове, за които Застрахователят не носи отговорност. Ако не знаете как да постъпите, свържете се с нас за помощ и съдействие.
При съмнение, нужда от информация, помощ и съдействие, не се колебайте да се свържете с нас!